Många som söker på SAAB B-aktien vill veta vad man får ut av att äga den. Enligt Saab AB (årsstämmans pressmeddelande) beslutade årsstämman 2026 om 2,40 kronor per aktie i två utbetalningar, och artikeln skiljer hela tiden på börsbolaget och bilmärket Saab.

Utdelning för räkenskapsåret 2025: 2,40 kr per aktie (Saab AB) · Utdelningspolicy: 20–40 % av nettoresultatet (Saab AB, investerarsida) · Investor AB: 30,2 % av kapitalet (Saab AB, bolagsstyrningsrapport) · Röster per A-aktie: 10 (Saab AB) · ISIN för SAAB B: SE0021921269 (Affärsvärlden, finansmedia)

Snabböversikt

1Bekräftade fakta
  • Årsstämman beslutade om 2,40 kr per aktie i två lika stora utbetalningar (Saab AB)
  • Investor AB ägde 30,2 % av kapitalet per (Saab AB)
  • A-aktier har tio röster och B-aktier en röst (Saab AB)
2Vad som är oklart
3Tidlinjesignal
  • Avstämningsdag för första utbetalningen: (Saab AB)
  • Avstämningsdag för andra utbetalningen: (Saab AB)
4Vad händer härnäst

Åtta uppgifter har en primärkälla, och de flesta gäller utdelning och ägande. Mönstret är tydligt: det bolaget själv publicerar går att kontrollera, medan kursuppgifter saknar stöd i underlaget.

Uppgift Värde
Aktieslag A-aktier och B-aktier (Saab AB)
Röster 10 per A-aktie, 1 per B-aktie (Saab AB)
Aktiekapital 2025-12-31 SEK 2 173 533 552 (Saab AB)
Kvotvärde per aktie SEK 4 (Saab AB)
Utdelning för räkenskapsåret 2025 2,40 kr per aktie (Saab AB)
Utdelningspolicy 20–40 % av nettoresultatet över en konjunkturcykel (Saab AB)
Största ägare Investor AB, 30,2 % av kapitalet (Saab AB)
ISIN för SAAB B SE0021921269 (Affärsvärlden)

Vem äger mest aktier i Saab?

Investor AB är den klart största ägaren. Enligt Saab AB:s bolagsstyrningsrapport hade Investor 30,2 % av kapitalet och 40,0 % av rösterna per 2025-12-31. Skillnaden beror på aktieslagen, eftersom A-aktien ger tio röster och B-aktien en röst.

Affärsvärlden anger 39,9 % av rösterna för Investor, och Privata Affärer (aktieinformation för SAAB B) anger 40,10 %. Bland övriga större ägare finns fondbolagen Swedbank Robur Fonder med 1,5 % och Avanza Fonder med 0,9 % enligt Saab AB.

  • Swedbank Robur Fonder: 1,5 % per 2025-12-31 (Saab AB)
  • Avanza Fonder: 0,9 % per 2025-12-31 (Saab AB)

Fyra ägare med namn i bolagets rapport visar ett tydligt mönster, enligt Saab AB:s bolagsstyrningsrapport: bara Investor har fler röster än kapital.

Ägare Kapital Röster
Investor AB 30,2 % 40,0 %
Wallenberg Investments 8,7 % 7,6 %
BlackRock 4,2 % 3,7 %
Vanguard 2,8 % 2,5 %
Maktbalansen

Investor väger tyngre på bolagsstämman än i sitt kapital, eftersom 40,0 % av rösterna räcker för stort inflytande (Saab AB). Den mindre aktieägaren med B-aktier har en röst per aktie och ingen motsvarande möjlighet att påverka.

Vad det betyder: ägarstrukturen gör att beslut om utdelning och styrning ligger hos en stor ägare, och det är en skillnad som ett kursdiagram inte visar.

Hur stor är utdelningen per aktie för SAAB AB?

Årsstämman 2026 beslutade om 2,40 kronor per aktie för räkenskapsåret 2025, uppdelat på två lika stora utbetalningar om 1,20 kronor (Saab AB). Avstämningsdagen för den första utbetalningen var , och för den andra .

Styrelsen föreslog beloppet, och det motsvarar 20 procent av nettoresultatet (Saab AB, investerarsida om utdelning).

  • Affärsvärlden: 2,40 kr för 2025, 2,00 kr för 2024, 6,40 kr för 2023 och 5,30 kr för 2022 (Affärsvärlden)
  • Privata Affärer: 2,00 kr per aktie vid rapporteringen 2025-03-03 (Privata Affärer)
  • Nordnet: 1,33, 1,60, 2,40, 1,29, 1,05 och 0,45 kr för perioderna 2022–2025, enligt Nordnet men ofullständigt presenterat (Nordnet)
Fallgropen

Nordnets serie avviker från de officiella beslut som finns i underlaget, så en tabell från en aggregator bör inte blandas med bolagets egna siffror (Nordnet).

Vad det betyder: utdelningen följer nettoresultatet, och svängningen från 6,40 kr för 2023 till 2,00 kr för 2024 visar att beloppet kan skifta kraftigt mellan år.

Slutsats: Saab AB:s årsstämma och styrelse har bekräftat 2,40 kr för 2025 i bolagets egna dokument, så aggregatorernas avvikande tabeller bör inte väga tyngre än pressmeddelandet.

Konsekvensen: den som jämför utdelningar bör utgå från Saab AB:s beslut och behandla aggregatorernas serier som sekundära uppgifter.

Vilka fonder har Saab aktie?

Fonder är inte en enhetlig grupp, och källorna mäter dem olika. Enligt Investing.com (aktiesida för Saab AB) hade fonder och börshandlade fonder 19,04 % av de utestående stamaktierna, och institutionella investerare 44,20 %.

Basen i Investing.com-siffran är 102,54 miljoner aktier, en annan bas än bolagets egen ägarförteckning, så procentsatserna går inte att lägga bredvid Saabs siffror utan förbehåll.

  • DNB European Defence S med Saab B på 3,99 %, enligt Nordnet utan angivet datum (Nordnet)
  • Tellus Midas A med Saab B på 3,92 %, enligt Nordnet utan angivet datum (Nordnet)
  • Alfred Berg Gambak Sverige R med Saab B på 3,66 %, enligt Nordnet utan angivet datum (Nordnet)
Vad som saknas

Underlaget innehåller inga aktuella andelar i kronor för någon av fonderna, så den uppgiften publiceras inte här.

Vad det betyder: fondlistorna visar vem som köper, men inte vem som presterar bäst. Utan gemensam period går det inte att rangordna fonderna på ett hederligt sätt.

Hur många jobbar på Saab i Sverige?

Underlaget innehåller inget verifierat antal anställda i Sverige, och därför publiceras ingen siffra här. Rätt källa är bolagets senaste årsredovisning, där både antal och räkenskapsår framgår.

  • Antal anställda i Sverige: ej bekräftat
  • Angivet räkenskapsår: saknas
  • Källa att använda: senaste årsredovisningen

Vad det betyder: en läsare som vill jämföra Saabs storlek i Sverige har inget fast tal att gå på än. Det är ett hål i underlaget, inte ett tecken på att bolaget är mindre.

Vad är Saabs organisationsnummer?

Organisationsnumret finns inte i våra källor, och vi gissar inte. Det ska bekräftas i Bolagsverkets register innan någon siffra publiceras, eftersom ett felaktigt nummer skulle peka mot fel bolag.

Samma försiktighet gäller bilmärket Saab. Våra källor beskriver Saab AB, och uppgifter om bilproduktion eller bilmärkets ägande kräver egna primärkällor.

  • Organisationsnummer: väntar på kontroll i Bolagsverkets register
  • Bilmärket Saab: utanför underlaget
  • Flygproduktion: inte verifierad i denna källsamling

Vad det betyder: sektionen är kort med avsikt. Ett felaktigt organisationsnummer kan spridas vidare, och bara registret kan avgöra vilket nummer som gäller.

Tidlinjesignal

  • Räkenskapsåret 2023: 6,40 kr per aktie (Affärsvärlden)
  • Räkenskapsåret 2024: 2,00 kr per aktie (Affärsvärlden)
  • : årsstämman beslutar 2,40 kr för räkenskapsåret 2025 (Saab AB)
  • : avstämningsdag för första utbetalningen, 1,20 kr (Saab AB)
  • : första utbetalningen från Euroclear Sweden (Saab AB)
  • : avstämningsdag för andra utbetalningen, 1,20 kr (Saab AB)
  • : andra utbetalningen från Euroclear Sweden (Saab AB)

Vad det betyder: 2,40 kr avser räkenskapsåret 2025 men betalas ut under 2026. Den skillnaden mellan räkenskapsår och utbetalningsdatum är den vanligaste orsaken till felaktiga tabeller.

Bekräftat och oklart

  • 2,40 kr per aktie beslutat av årsstämman 2026, i två utbetalningar à 1,20 kr (Saab AB)
  • Avstämningsdagar 2026-04-07 och 2026-10-06 (Saab AB)
  • A-aktier har tio röster och B-aktier en röst (Saab AB)
  • Investor AB hade 30,2 % av kapitalet per 2025-12-31 (Saab AB)
  • Aktuell kurs, riktkurs och P/E-tal: ingen källa med datum i underlaget
  • Nordnets utdelningsserie 1,33, 1,60, 2,40, 1,29, 1,05 och 0,45 kr, enligt Nordnet men ofullständigt presenterad
  • Affärsvärlden anger 5,30 kr för 2022, en siffra som avviker från bolagets egna dokument och därför inte stäms av här (Affärsvärlden)
  • Investor AB: Affärsvärlden anger 39,9 % av rösterna och Privata Affärer 40,10 %, medan Saab AB anger 40,0 %. Saabs siffra används här (Affärsvärlden)
  • Morningstars utdelningssida för SAAB B innehåller utdelningsdata, men den hämtade texten saknar konkreta värden (Morningstar, investeringsanalys)
  • Antal anställda, organisationsnummer och VD-ersättning saknar källa

Vad det betyder: den första listan visar vad som kan återges med säkerhet, och den andra vad läsaren inte bör lita på utan ny kontroll.

Vad bolaget själv säger

Två uttalanden från bolaget visar hur Saab själv ramar in utdelningen, ett från årsstämman och ett från styrelsen.

Årsstämman beslutade om utdelning till aktieägarna om 2,40 kronor per aktie uppdelat på två lika stora utbetalningar.

Saab AB årsstämma, årsstämmans pressmeddelande

Den föreslagna utdelningen motsvarar 20 procent av nettoresultatet och ligger i linje med den långsiktiga utdelningspolicyn.

Saab AB:s styrelse, investerarsidan (redaktionens översättning)

Vad det betyder: båda uttalandena pekar på samma sak. Bolaget binder utdelningen till resultatet, och det är den bindningen en läsare bör mäta siffrorna mot.

Vad händer härnäst

Nästa datum i bolagets egen kalender är avstämningen och utbetalningen , enligt Saab AB. Den som äger eller överväger B-aktien får bäst underlag genom att stämma av varje utdelningssiffra mot Saab AB:s pressmeddelande, eftersom aggregatorernas tabeller avviker från bolagets beslut.

Relaterad läsning: Avnotering av Fingerprint B-aktier – vad händer med dina aktier

Relaterad läsning: Avnotering av Fingerprint B-aktier – vad händer med dina aktier

Vanliga frågor

Vilket ISIN-nummer har SAAB B?

SE0021921269, enligt Affärsvärlden.

Varför skiljer sig utdelningssiffrorna mellan källorna?

Aggregatorerna använder olika underlag och tidpunkter. Nordnets serie är ofullständigt presenterad, så bolagets egna beslut är den säkrare referensen (Nordnet).

Vad innebär policyn på 20–40 procent av nettoresultatet?

Det är en långsiktig ram, inte en fast utbetalning. Över en konjunkturcykel ska 20–40 procent av nettoresultatet gå till aktieägarna (Saab AB).

Var hittar man officiella utdelningsbesked för Saab?

I bolagets pressmeddelanden från årsstämman. Ett exempel är årsstämmans pressmeddelande 2026, där belopp, räkenskapsår och avstämningsdagar framgår.

Vilka risker finns med att äga Saab-aktien?

Utdelningen kan svänga kraftigt, eftersom Affärsvärlden redovisar 6,40 kr för 2023 och 2,00 kr för 2024. Ägarkoncentrationen är också stor, eftersom Investor AB har 40,0 % av rösterna (Saab AB).